پایتخت شعر ایران

index.png
قلم شما

آیاآدمهای معمولی دنیا راتغییرمیدهند؟ (انتشارات حوزه مشق)

آیاآدمهای معمولی دنیا راتغییرمیدهند؟

(انتشارات حوزه مشق)

 

خیلی‌ها فکر می‌کنند عجیب‌وغریب‌بودن کار سختی است؛ اما چه بسا معمولی‌بودن سخت‌تر از چیزی باشد که فکرش را می‌کنیم. برای معمولی‌بودن نباید هر حرف و کاری را که از ما می‌خواهند انجام دهیم و باید به وقتِ انتخاب‌های مهم، تصمیمی درست بگیریم. در این مطلب معرفی کتابی را می‌خوانید که قصه زندگی یک قهرمان معمولی است: محمدعلی کِلِی!

آیا آدم‌های معمولی می‌توانند دنیا را تغییر دهند؟

کتاب «من محمدعلی هستم!» را برَد ملتسر نوشته و کریستوفر الیوپولوس با اغراقی بامزه تصویرگری کرده است. از عنوان اثر می‌توانیم به کلیت آن پی ببریم که درباره یک محمدعلی است؛ ولی دقیقا کدام محمدعلی؟

 

شاید محمدعلی‌های زیادی را در اطراف‌مان دیده باشیم که آدم‌های خوبی هم هستند؛ اما محمدعلی این کتاب، علاوه‌بر خوب‌بودن، تأثیرگذار هم بوده و به این دلیل روایت زندگی‌اش، در مجموعه «آدم‌های معمولی دنیا را تغییر می‌دهند» آمده است.

 

اثرگذاشتن کار ساده‌ای هم نیست. این را محمدعلی کِلِی به ما می‌گوید. بله! این کتاب، زندگینامه مختصر ولی جالبِ محمدعلی کلی، بوکسور حرفه‌ای سنگین‌وزن آمریکایی است. او را به عنوان برترین مشت‌زن تاریخ بوکس در این وزن و نیز یکی از مهم‌ترین و برترین شخصیت‌های ورزشی قرن بیستم می‌شناسند.

 

برد ملتسر در این اثر، راحت و صمیمی با مخاطب خود صحبت می‌کند که البته باید بگوییم درواقع، این محمدعلی کلی است که مستقیم زندگی‌اش را برایمان تعریف می‌کند؛ چراکه در همان صفحه اول کتاب می‌خوانیم: «من محمدعلی هستم. از همان روزی که به دنیا آمدم، پرسروصدا بودم.». از ویژگی‌های دیگر این اثر، نوع داستان‌گونه‌ی روایت این قهرمان است که مطالعه کتاب را خوش‌خوان‌تر کرده است. ناگفته نماند که این خوش‌خوانی قلم نویسنده، ارتباط تنگاتنگی با تصاویر کتاب دارد که در عین بامزه بودن به دلیل داشتن اغراق، تأمل‌برانگیز نیز هستند.

 

زندگی این بوکسور بزرگ دنیا تحسین‌برانگیز است؛ ولی نه فقط به‌خاطر حرفه ورزشی‌اش. او هم مثل ما آدمی معمولی بود که ورزش‌کردن را دوست داشت و کم‌کم حرفه بوکس را در پیش گرفت؛ اما نقطه اوج قصه زندگی‌اش از همان بدو تولد آغاز شد که سیاه‌پوست به دنیا آمد و تا بزرگسالی با انبوهی از تبعیض نژادی روبه‌رو شد. محمدعلی کلی، وقتی محمدعلی کلی شد که تصمیم گرفت دربرابر این رفتارهای ناخوشایند و آزارهای مداوم بایستد و کم‌کم این ایستادگی و مقاومت، او را مسلمان کرد و در جواب خبرنگاری که حرف دین او را پیش کشیده بود که آیا او واقعا مسلمان است، گفت: «جواب دادم من فقط طرفدار صلح و آرامش هستم، اما می‌دانستم که او می‌خواهد اعتقادم را زیر سؤال ببرد. همان‌جا تصمیم گرفتم استقلالم را اعلام کنم. بعضی وقت‌ها دفاع از باورتان کار سختی است، اما ارزشش را دارد که برایش بجنگید.»

 

مخاطبان این کتاب در صفحاتی اندک، با جنگیدن‌های محمدعلی کِلِی آشنا و متوجه می‌شوند که فرقی نمی‌کند یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های ورزشی قرن بیستم باشی یا نوجوانی که لباس ورزشی‌اش را پوشیده و به باشگاه محله‌شان رفته است تا فوتبال یاد بگیرد. مخالفت با ظلم‌های بشری مثل نژادپرستی در هر حرفه و سنی می‌تواند برای آدمی پیش بیاید. شاید هدف نویسنده کتاب همین باشد که از شما بپرسد: «شما با چه ظلم‌های کوچک و بزرگی مواجه می‌شوید که باید شبیه محمدعلی رفتار کنید؟»

 

کتاب «من محمدعلی هستم!» به قلم برد ملتسر با تصویرگری کریستوفر الیوپولوس را شبنم حیدری‌پور ترجمه کرده و انتشارات پرتقال در 44 صفحه مصور رنگی و به بهای 32 هزار تومان برای گروه سنی نونهال (+9 سال) منتشر کرده است. این کتاب از مجموعه «آدم‌های معمولی دنیا را تغییر می‌دهند» است که تاکنون عناوین زیر از این مجموعه منتشر شده است:

«من آلبرت اینشتین هستم!»، «من ساکاگاوا هستم!»، «من لوسیل بال هستم!»، «من نیل آرمسترانگ هستم!»، «من هلن کلر هستم!»، «من لئوناردو داوینچی هستم!»، «من ماری کوری هستم!»، «من گاندی هستم!»، «من بیلی جین‌کینگ هستم!» و «من رُزا پارکس هستم!».

به نقل ازایبنا

❤️

 

صفحه اصلی

 

چاپ انواع کتاب:

شعر،داستان،دلنوشته،رمان،کتاب کودک،

کتاب کار،ترجمه کتاب کتاب،

سفرنامه،زندگینامه،نمایشنامه،فیلمنامه و…

با شرایط ویژه

 

و

تبدیل پایان نامه ارشد و رساله دکتری به کتاب با بهترین شرایط

 

 

و اکسپت مقاله همایشی، کنفرانسی در یک هفته

 

در

 

انتشارات بین المللی حوزه مشق

به مدیریت دکتر فردین احمدی

تصویر نویسنده
فردین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *