پایتخت شعر ایران

index.png
اخبار

بازار خرید و فروش کاغذهمچنان در انتظار تعیین قیمت نهایی (انتشارات حوزه مشق)  

بازار خرید و فروش کاغذهمچنان در انتظار تعیین قیمت نهایی (انتشارات حوزه مشق)

 

کارشناسان معتقدند هنوز قیمت واقعی کاغذ در سال جدید مشخص نیست، بازار خرید و فروش کاغذ با گذشت 21 روز از آغاز سال 1402 با وجود افزایش قیمت همچنان در انتظار تعیین قیمت نهایی است.

با گذشت 21 روز از آغاز سال 1402، بازار خرید و فروش کاغذ با نوسانات مختلفی همراه است، طی هفته اول بعد از تعطیلات، بازار در سکون و آرامش نسبی بود و به‌جز خریدهای جزئی، بازار شاهد رویداد خاصی نبود.

 

درحالی که تنها یک‌ماه تا برگزاری سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران زمان باقی است، ناشران به دنبال تامین کاغذ برای کتاب‌هایشان هستند، موضوعی که تا حدودی موجب افزایش قیمت کاغذ تحریر در بازار خواهد شد.

 

برخی از کارشناسان تامین ملزومات و مواد اولیه معتقدند که به‌دلیل تخصیص نیاقتن ارز، برای واردات کالا در سال 1402 و ابلاغ نشدن بخشنامه‌های جدید بانک مرکزی در حوزه سیاست‌های پولی و مالی، بازار به اصطلاح هنوز گنگ است و اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت‌ماه قیمت‌های واقعی مشخص خواهد شد.

 

در این میان اما برخی ناشران از سال گذشته با قطعی شدن برگزاری سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تمیهدات ویژه‌ای برای چاپ و نشر کتاب‌هایشان اندیشیدند و برخی دیگر نیز با شروع سال 1402 به‌دنبال چاپ آثار جدیدشان هستند که البته افزایش قیمت کاغذ تا حد زیادی بر بازار کار آن‌ها نیز تاثیر گذاشته است.

 

احتمال افزایش قیمت در هفته‌های آتی

حسین بنایی، فروشنده کاغذ درباره وضعیت کنونی بازار به خبرنگار ایبنا، گفت: مساله اینجا است که طی دو هفته اخیر بازار در وضعیت سکون قرار دارد، فروشنده نمی‌فروشد به بهانه اینکه ممکن است قیمت‌ها بالا برود، خریدار نیز گویی در انتظار معجزه است و برای خرید دست نگه داشته است.

 

وی با بیان اینکه بازار در حوزه‌ تامین کاغذهای مختلف مشکلی ندارد، عنوان کرد: فقط در حوزه کاغذ گلاسه کمی کسری داریم که امیدواریم با ورود بار جدید مشکل این حوزه حل شود، اما در بخش کاغذ تحریر، مقوای ایندربرد و پشت طوسی در سایزهای مختلف هیچ محدودیتی نیست.

 

بنایی افزود: با توجه به رصد بازار و نزدیکی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که کمتر از یک‌ماه دیگر برگزار می‌شود، پیش‌بینی می‌شود که قیمت کاغذ تحریر کمی افزایش داشته باشد، حتی اگر نرخ ارز ثابت باقی بماند اما پس از آن شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

 

 

رصد بازار کاغذ و مقوا امروز دوشنبه (21 فروردین‌ماه) نشان می‌دهد که هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی 60 در 90 به قیمت یک‌ میلیون 220 تا 250 هزار تومان، همچنین هر بند کاغذ تحریر 70 در 100 نیز به بهای یک میلیون و 420 هزار تومان در بازار عرضه شده است.

 

همچنین هر بند کاغذ تحریر 80 گرمی، 60 در 90 به بهای یک میلیون و 420 هزار تومان و هر بند کاغذ تحریر 80 گرمی 70 در 100، یک میلیون و 620 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

کاغذهای گلاسه گرم پایین نیز کیلویی 57 تا 58 هزار تومان و کاغذهای گرم بالا نیز کیلویی 54 تا 55 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

 

ورود کاغذهای جدید و تغییر بازار

اگرچه بخش عمده از اجناس وارداتی امسال در بازار به وفور وجود دارد اما اقدام برخی کاغذ‌فروشان توقف فروش عمده کاغذ، امروز به یک چالش جدی برای اهالی نشر تبدیل شده است.

 

حمید نیکدل، رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا نیز در این زمینه به خبرنگار ایبنا، گفت: انواع کاغذ در بازار موجود است و مشکلی برای تامین کالا نداریم، حتی طبق اطلاعاتی که از واردکنندگان و تجار داریم ثبت سفارش‌های جدید نیز انجام شده است.

 

وی ادامه داد: بخش زیادی از کاغذها نیز امروز در انبار گمرک وجود دارد و با تخصیص به موقع ارز امکان عرضه آن‌ها وجود دارد تا نیاز بازار مرتفع شود.

 

نیکدل همچنین پیش‌بینی کرد؛ بخش عمده قیمت‌گذاری‌ها در اردیبهشت‌ماه مشخص خواهد شد اما در صورتی که کاغذهای جدید به بازار تزریق شود، شاهد کاهش قیمت‌ خواهیم بود.

به نقل ازایبنا

 

❤️

 

صفحه اصلی

 

چاپ انواع کتاب:

شعر،داستان،دلنوشته،رمان،کتاب کودک،

کتاب کار،ترجمه کتاب کتاب،

سفرنامه،زندگینامه،نمایشنامه،فیلمنامه و…

با شرایط ویژه

 

و

تبدیل پایان نامه ارشد و رساله دکتری به کتاب با بهترین شرایط

 

 

و اکسپت مقاله همایشی، کنفرانسی در یک هفته

 

در

 

انتشارات بین المللی حوزه مشق

به مدیریت دکتر فردین احمدی

تصویر نویسنده
فردین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *